Kategori arşivi Blog

ilepoliorg

Polikarbon nedir?

Polikarbon Nedir?

Polikarbon levhalar, darbeye, çizilmeye, ısıya, kimyasal maddelere dayanıklı ve gıdaya uygun şeffaf sayılabilcek plastik ürünlerdir. Son zamanlarda inşaat, gıda ve iletişim sektörlerinde yoğun şekilde kullanılan önemli bir ürün olmuştur. Bu plastik malzemelere halk arasındaki diğer isimleri ise Lexan, Polikarbon veya Şeffaf olarak adlandırılmaktadır.

Buraya kadar polikarbon nedir sorusuna yanıt aradık.

 Polikarbon Levhaların Kullanım Alanları

 Polikarbon levhalar kullanım alanları oldukça geniş bir yelpazedir. Işığa ihtiyaç olunan yerlerde, sıcaklığın korunmak istendiği yerlerde, ses izolasyonu istenen yerlerde ve dayanıklı malzemelerin kullanılmasının istendiği yerlerde tercih edilmektedir.

polikarbon levha nedir

 Polikarkon levhalar sayesinde seraların çatı ve yan kısımlarında kullanılabilir. Seralar için uygun ortamların oluşturulması için polikarbon levhalar oldukça istenilen sonucu verebilmektedir. Bu malzemeler cam ve naylona göre ısı yoğunluğu, enerji tasarrufu ve dayanıklılık açısından oldukça fazladır.

 Otobüs durakları, güvenlik kulübeleri, merdiven ve balkon korkuluklarında, bina giriş çıkışlarında, stadyumlarda, iş güvenliği ekipmanları, teraslarda, çatı ve tavan aydınlatmaları, alışveriş merkezlerinde, kış bahçeleri alanlarında hem estetik görüntü hem de dayanıklılık sağlamaktadır. Polikarbon levhalar dayanıklı ve sağlam olmasından dolayı en çok kuyumcularda, ofislerde, müzelerde, mahkemelerde, hapishanelerde ve bankalarda tercih edilen malzemelerdendir. İnşaat sektörü dışında ayrıca medikal, otomotiv, dekorasyon ve aydınlatma sektörlerinde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Taşıdığı özelliklerinden dolayı sanayi ve gözlük sektöründe de çok sık kullanılmaktadır.

 Kullanım alanlarından biride güvenlik alanlarıdır. Bunlarda polis kalkanları ve koruma kasklarında ayrıca polis gözlüklerinde de ilk tercih edilen malzemedir.

 Polikarbon levhalar dayanıklı ve şeffaf olması özelliğinden dolayı reklam panolarında ki reklamın net görülmesi ve panoya koruyucu bir yüzey sağlaması sebebiyle kullanılmaktadır.

 Aynı zamanda üst geçitlerde, yüzme havuzlarında da hem aydınlık hem de ısı tutması sebebiyle tercih edilmektedir. Bunların dışında ses izolasyonu sağlaması özelliği sebebiyle ses engelleyicide olarak kullanılmaktadır

 Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Polikarbon Levhalar yüzeylerindeki özel kaplaması sayesinde kendi kendini temizleme özelliğine sahip olmasından dolayı çok fazla temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu malzemenin düzenli olarak temizleme kurallarına uygun şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede ürünün kullanım ömrünün uzaması sağlanacaktır. Ayrıca kullanılan temizlik malzemelerine dikkat edilmelidir.

 Polikarbon Levhaları temizlerken alkalin deterjanlar, aseton, benzin gibi malzemeler asla temizlik amacıyla kullanılmamalıdır Temiz ve yumuşak bir süngerle doğal sabun kullanılarak silinmeli ve ılık su ile durulanmalıdır ve uzun süre sabunlu bir şekilde bırakılmamalıdır.

 Ayrıca kullanılacak temizlik malzemeleri tüm yüzeye uygulanmadan önce levhanın ufak bir bölümünde denenip verdiği etkilere bakılmalıdır.

ilepoliorg

Dayanıklı ve uzun ömürlü polikarbon levhalar

Türkiye’de 1998 yılından günümüze kadar gelen polikarbon levhalar  talebi arttırarak akrilik levhalar arasına girmiştir. Gün ışığından en iyi şekilde yararlanmayı gerektiren mekanlarda en iyi çözümü sağlar. Reçinesinin özelliğinden dolayı darbelere karşı son derece dayanıklıdır. Cam ve akrilik gibi kaplama malzemelerine göre çok daha hafif bir yapıya sahiptir. Su tutma gibi koruma sistemleri sayesinde uzun ömürlü olup, çok iyi ışık geçirme özelliğine sahiptir. Polikarbon levhalar içindeki maddeler sayesinde ısıyı koruyabilmekte ve ses yalıtımını da sağlamaktadır.

 Polikarbonun Özellikleri

 1- Yaşam kalitesini ve dünya genelinde kullanıcı ve tüketicilerin güvenliğini ve rahatlığını sağlar.

 2- Tekrarlayan erime ve soğutma noktaları arasında ki minimum bozulma

 3- UV filtreleme

 4- Parlama azaltma

 5- Çizilmeye karşı dayanıklı bir koruma tabakası ile kaplanma

 6- Kolay temizlenme ve şeffaflık

 7- Yüksek performanslı ürünlerin sofistike şekil ve ebatlarda üretiminin mümkün kılınması gibi pek çok özelliğe sahiptir.

 Polikarbon Malzemelerin Kullanıldığı Yere Göre Şekil Ve Ölçüleri

 İnşaat sektöründe kullanım ölçüsü 8, 10 ve 16 mm.

 Reklam sektöründe en ince ölçülerde yani 4 ve 6 mm.

 Polikarbon malzemeler genellikle şeffaf ve opal renklerde üretilmektedir. Fakat farklı sektörlerde mavi, yeşil gibi renklerde kullanılmaktadır. Çatı projelerinde kullanılan polikarbon malzemesi ışığı geçirebilmesi için şeffaf tercih edilmektedir.

 Polikarbonun Kullanım Alanları Nerelerdir?

 1- İnşaat sektörü ( Çatı ve cephe kaplamalarında, kapı giriş saçaklarında, seraların cephe ve çatı kısımlarında kullanılır. Ayrıca binalardaki teras ve verandanın tavan kısmında pratik ve ekonomik çözümler üretmektedir. )

 2- Otopark ve otobüs durakları

 3- Merdiven ve balkon korkulukları

 4- Reklam panoları

 5- Yüzme havuzlarının aydınlık olabilmesi ve ısı kaybının olmaması için kullanılmaktadır.

 6- Futbol sahalarındaki soyunma odalarından sahaya bağlanan tünellerde

 7- Yaya üst geçitlerinde ( şeffaf polikarbon levhaları )

 8- Uçak ve havacılık bileşenlerinde

 9- Elektronik parça üretimlerinde

 10- Makine muhafazalarında

 11- Gözlük camlarında

 12- Tıbbi cihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 Polikarbon Kullanımın Avantajları Nelerdir?

 ​​​​​​​Plastik kökenli bir yapıya sahip olsa da plastikten farklı bir konuma sahiptir. Çok dayanıklı olması nedeniyle ağırlık kaldırması gereken yerlerde tercih edilmektedir. Plastik kökenli olması nedeniyle hafif yapısı ve kolay şekil verilebilmesi en büyük avantajlarından birisidir. Yüksek ışık geçirebilme özelliği nedeniyle izole işleminde çok tercih edilen bir malzemedir. Ses yalıtımı özelliğinden ötürü inşaat sektörünün pek çok alanında kullanılır. Düşük maliyeti ile fiyat olarak cazip olan bu ürün mimari sektörlerde çok aranan bir üründür. Kullanım açısından kolaylığı nedeniyle tercih sebebidir.

ilepoliorg

Polikarbonat Levhalar Nerelerde Kullanılır?

Panel polikarbonat levha olarak da bilinen malzeme, akrilik levhalar ve camlar için iyi bir alternatiftir. Günlük hayatta birçok alanda kullanım yeri bulunmaktadır. Temperli camlardan 200 kat daha güçlüdür. Güneşin Uv ışınlarına karşı daha iyi koruma sağlar ve ayrıca estetik açıdan da iyi bir yere sahiptir. Yüksek darbelere karşı güçlü bir savunma mekanizmasına sahiptir. Yanmaya karşı dayanıklı olup, esnek özelliği ile kolay işlenebilmektedir. Kullanıldığı mekanlarda ısı verimliliğini en üst seviyede tutar ve tüm hava koşullarına karşı en iyi mukavemeti sağlar.

polikabon-levha

Pencere ve Teraslarda Harika Çözümler Sunar

Dükkan vitrinleri, pencereler ve verandalar için en iyi malzemedir. Bununla birlikte merdivenlerde ve yürüyüş yollarında dayanıklılığı nedeniyle tercih edilir. Terasların ve sundurmaların üzerlerinin örtülmesinde idealdir. Güçlü bir bariyer kurulması gereken yerlerde dayanıklı bir ayırıcı özelliğe sahiptir.

Seralarda Polikarbonat Levhaların Kullanımı

Birçok çiftçi günümüzde sera ortamında ürün yetiştirmeye başlamıştır. Kapalı alanlar istenilmeyen hava koşullarına karşı daha iyi verim almak için iyi bir alternatiftir. Polikorbonat levhalar seraların üzerini en iyi şekilde örterek güneşin zararlı UV ışınlarının içeri girmesini engeller. Aynı zamanda aşırı rüzgarlara karşı da yüksek dayanıklılık gösterir. Yağmur veya dolu gibi dış etkilere karşı güvenle ürün yetiştirmek için birebirdir. Aynı zamanda içerinin ısınını muhafaza ederek en iyi ısı yalıtım malzemesidir.

Ayrıca havyan barınaklarında ve ahırlarda çatı paneli olarak da kullanılmaktadır. Kaliteli gün ışığı geçirgenliği ve ısı yalıtımı sayesinde bulunduğu ortamda enerji verimliliğini en üst seviyede tutar. Çatı katmanlarında daha iyi yalıtım sağlanabilmesi için birkaç kat polikarbonat levha kullanılabilir. Sıcaklığın ve güneş ışığının seranın içine veya hayvanlara sağlıklı bir biçimde ulaşmasını izin verir.

Ses Yalıtım Malzemesi Olarak Polikarbonat

Balkonlarda, teraslarda ve halka açık mekanlarda en iyi bölme, bariyer ve duvar görevi görür. Üstün ses yalıtım özelliği ile alanın dış etkilerden ve seslerden yalıtır. Lokantalarda, otellerde en iyi bölme malzemesidir. Kullanıldığı alanlarda parlak ve kaliteli ışık geçirgenliğine sahiptir. Çatı katlarında ve bina hollerinin tavanlarında ne iyi aydınlatmayı sağlar. Sağlamlığıyla kırılmaz, çatlamaz ve ultraviyole ışınları filtrelemek için iyi bir çözüm sunar.

Bariyer ve Ayırıcı Bölmeler Olarak Polikarbonat

Süs havuzlarının etrafının bariyerle çevrilmesinde, verandaların güvenli hale getirilmesinde ve çok katlı binalarda balkonların cam duvarlarla çevrilmesinde güvenilir ve sağlam bir malzemedir polikarbonat. Yıkılmayan, kırılmayan sağlam bir duvar gibi monte edilebilir. Güvenlik alanlarının ayrılmasında ve çevre güvenliğinin sağlanmasında etkilidir.

Polikarbonat Yarı Saydam ve Opak Olabilir

Saydamlık veya opaklık darbe mukavemetine gösterdiği direnç ve ışık geçirgenliği ile ilgili olarak bir sınıflandırmadır. Tek kat polikarbonat levhalar daha çok bariyer ve çatı katmanları, güneşlikler ve verandalar için kullanıldığı gibi, çift kat polikarbon levhalar ısı yalıtımını en üst seviyede tutmak için tavsiye edilir. Çeşitli dokularda ve renklerde çeşitleri bulunan levhalar istenilen boyutta rahatça kesilebilmektedir. Ayrıca dekorasyon amacıyla kullanılan ve özel üretilen buzlu ve kabartmalı polikarbonat levhalar da bulunmaktadır.

Dekorasyon Ürünlerinde Polikarbonat

Birçok rengi bulunan levhalar, aynı zamanda farklı dokularda da imal edilmektedir. Evin birçok alanında dekorasyon malzemesi olarak uygulanabilir. Mutfak dolaplarının cam kapaklarında iyi sonuç vermektedir. Ayrıca kırılabilir özelliği olan camların renkli polikarbon levhalarla değiştirilmesi farklı bir iç mekan tasarımı oluşturmaktadır. Odaların bölmelerinde de sağlamlığı ile ayırıcı bir duvar özelliği görür.

polikarbon

Elektrik ve Elektronik Ürünlerde Polikarbonat Malzeme

Birçok elektrik malzemesi ve elektronik parça polikarbonat malzemeden üretilmektedir. Sensörler, konnektörler, bilgisayarların parçaları, televizyonlar ve daha birçok üründe kullanılmaktadır. Hafif olması ve yüksek darbelere karşı mukavemet göstermesi sayesinde birçok sektör tarafından tercih edilmektedir. Harika bir ısı yalıtım özelliği sayesinde elektronik malzemelerde mükemmel çözümler sunmaktadır.

ilepoliorg

Pratik Ürün Polikarbon

Polikarbon, farklı renk seçeneklerini kullanmanıza izin veren, hafif, dayanıklı ve sağlam bir malzeme olduğu için çok çeşitli yerlerde tercih edilebilir. Estetik olarak görünüşü de iyi olduğundan bu malzeme, oldukça sık kullanılan bir ürün halini almıştır. Polikarbonat uygulama kolaylığı nedeniyle de sık olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir. 4,6,8 ve 10 milimetre olarak farklı kalınlıklara sahip olan bu malzemeler izolasyon konusunda da oldukça başarılıdırlar. Çatı kaplamalarında, otobüs duraklarında ve daha birçok yerde kullanılan, tercih edilen bu malzemeler günümüzde cam yerine kullanılabilecek en iyi malzemeler arasındadır. Polikarbon levhalar özellikle hafif olmalarından dolayı sık olarak tercih edilmekte ve cama nazaran daha dayanıklı olduklarından ötürü kullanılmaktadırlar.